23 Aralık 2015 Çarşamba

Wild Tales / The Secret in Their Eyes

Wild Tales
 Hollywood'un içi boş, gösteriş meraklısı hikayelerinden fenalık geçireceğim. Geçen sene kimsenin yerlere göklere sığdıramadığı Birdman, Whiplash gibi filmler benim için ilerde hiçbir sahnesi hatırlanmayan görüntüler klasörüne doğru yollandı. Resmen 2 saati izlerken hiçbir duygu hissedemiyorum.
Yine geçen senenin Oscar yarışında olan bir Arjantin/İspanyol ortak yapımını ise daha ancak izledim ve BA YIL DIM. O kadar doyurdu ki film açlığımı bitince üzüldüm. Gözlerim doldu gerçekten.

Yönetmenliğini Damian Szifron'un yaptığı film enteresan bir kurgu kullanıyor. 6 tane kısa hikayeyi bir arada izliyoruz. Hikayelerin içinde barındırdığı ortak duygu hariç birbiriyle bir bağlantısı yok. O duygu da intikam ve öfke.
Hikayeleri şimdi filmdeki gibi değil de kendi favorime göre sıralayacağım.

  1.  kesinlikle ve kesinlikle filmdeki son hikaye olan düğün favorim.

http://www.nziff.co.nz/assets/resized/sm/upload/ag/ui/5c/in/WildTales000077-0-800-0-450-crop.jpg?k=a006801d4d
      2. Açılış sahnesi uçak/Pasternak
http://www.nziff.co.nz/assets/resized/sm/upload/ag/ui/5c/in/WildTales000077-0-800-0-450-crop.jpg?k=a006801d4d
        3. "The Strongest" Yol hikayesi kesinlikle çok başarılıydı. Vallahi hop oturdum hop kalktım izlerken. İnsan kime hak vereceğini şaşırıyor.
http://cdn62.geekinsider.com/wp-content/uploads/2015/09/wild-tales2.jpg
       4. Ricardo Darin'li Little Bomb resmen Türklerin de duygularına tercüman olmuştur. Arkandayız Ricardo reyiz.
http://cdn62.geekinsider.com/wp-content/uploads/2015/09/wild-tales2.jpg
         5. The rats. Diğerlerine göre daha zayıf ama sayko bir hatunu barındırıyor.
http://vividlife.me/ultimate/wp-content/uploads/2015/03/Wild-Tales-2.jpg
          6. Veeee son favorim de "The Proposal". Bu partta geçen hikaye de yine biz Türklere çok tanıdık gelecek. Zaten filmleri izlerken ve duyguları hissederken anlıyorsunuz ki Arjantin'le çok ortak özelliğimiz var ama ne yazık ki bizden böyle akıcı, sürükleyici ve sinemasal kalitesi de yüksek filmler çıkmıyor.
http://2.bp.blogspot.com/-_GJxXioKXr8/VYv4Tbzt6RI/AAAAAAAAFNE/fEHahYSoULw/s1600/Wild%2BTales%2B5.jpg

veeeee filmin en güzel şarkılarından. Filmdeki sahnesiz dinlenince nasıl bir etki yapıyor bilmiyorum ama filmden sonra  benim günlerce kulağımdan silinmedi. Umarım bu link hiç ölmez: Bobby Womack // Fly me to the moonTabi ben bunu izleyince gerizekalı olduğumdan The Secret in Their Eyes filmini de yeni keşfetmiş oldum. Ama üzülmüyorum çünkü yeni izledim her şeyi daha net hatırlıyorum. (züğürt teselisi)The Secret in Their Eyes
I love Ricardo Darin diye fan page mi açsam napsam. Yine inanılmaz bir kurgu, evlere şenlik görüntü sahne çekim. En meşhur sahnesi de tek plan çekilen stadyum sahnesi.izleyin

edit: Hollywood bu hikayeyi de mahvetmek için harekete geçip Julia Roberts ve Nichole Kidman'lı versiyonunu çekti bu sene. püüü bir filme de el atmayın.

4 yorum:

mithaD selim dedi ki...

6 hikayeli filmi hatırlamadım önce. paragraf sonunda intikam ve öfke ortak duydu deyince ışık yandı. önce düğün sahnesi, peşinden yol hikayesi ve nihayet lokanta bir bir canlandı gözümde. ötekileri de okuyunca hatırladım. izlediğim en manyak filmlerdendi. haneke yapsa bu kadar olurdu.
öte yandan whiplash yorumunuza katılır, birdman fena değildi der, selam ederim :)

gürültü dedi ki...

aynen aynen haneke dokunuşu var gibi. Çok teşekkürler yorum için:)

şule uzundere dedi ki...

Sen 2015'de Gözlerindeki Sır'rı keşfettiğin için gerizekalıysan ben 2018 izleyen biri olarak ne oluyorum :-))

Ben önce Gözlerindeki Sır'rı izledim ve çok beğendim. Şimdi Asabiyim Ben filmine bakacağım. Senin sıralamanın tersi.

Yalnız ben Birdman ve Whiplash filmlerini de sevmiştim. Bu senenin Oscar adaylarını hiç beğenmedim ben. Son yılların en zayıf yıllarından biriydi.

gürültü dedi ki...

Son yillar komple zayif benim icin. Mesela birdman'de nolmustu deseler anlatamam cunku unuttum bile 😂 bu sene de bence tatmin edici degildi. Hikaye kitligi olabilir.

Wild tales yorumlarini merakla bekliyorum.