4 Şubat 2018 Pazar

#MiM - Sinema ve Ben

Öneri Makinesi bin yıl önce beni mimlemişti. 40 yılda bir mimlenmişim tabi ki yapacaktım.

 

1- Sinemada ilk izlediğin film?
    Sinemada ilk Titanik'i izledim. Annemlerle gittiğimizi ve sinemanın balkon katında oturduğumuzu hatırlıyorum. Sonra tv'de de 23123 kez izlediğim bu film benim için çok önemlidir.

2- Film en güzel ................. e/da izlenir.
    Film benim için en güzel sinemada izlenir ama evde de izliyorum şikayet etmeden. Hatta daha çok evde izliyorum.

3- Film izlerken olmazsa olmazın var mı? Varsa neler? 
     Film izlerken konuşulmasından hoşlanmam arkadaşlarımı haşlarım. Sinemadaysam yanımdakilere ölümcül bakışlar atarım. Telefon ışığına hele hiç katlanamam. Sinema salonuna girerken inşallah küçük çocuk yoktur diye dua ederim çünkü hiç susmuyorlar ve anne babaları da yavrumun sesine kurban olayım modunda sus oğlum demiyor. 
via GIPHY

a- Tek başına mı kalabalık mı? 
     Evde kalabalıkta ancak geyik önemsiz filmler izleniyor çünkü kimse filmi izlemiyor o sırada. O yuzden ben tek başına diyeceğim.

b- Mısır mı cips mi ?  

     Hiçbir şey yemem hatta mısır sesini de hiç sevmem. (iyice yaşlı huysuz moda bağladım hahahahah) Kahve çay tam benlik.

c- İki boyutlu mu üç boyutlu mu?

    İlk üç boyutlu filmimi hatırlamıyorum ama filmden çıkınca gözlerimin bozulduğunu düşünüyordum çünkü filmde düzgün odaklanamadığımdan başım çok ağrımıştı. O zamanlar yeni yeni başladığı için herkes büyülenmiş gibi 3D filmleri övüyordu ben de herhalde bende sorun diyordum. Sonradan twitterda orda burda 3d filmlerin nasıl çöp ve bulanık olduğuyla ilgili yorumlar okuyunca anladım ki yalnız değilim. Gerçekten gram iyileşme olduğunu düşünmüyorum geçen yıllarla. Yalnız imax gerçekten bir tık daha iyi ve daha net. Eğer filmin imax'i yoksa ve sadece 3D gelmişse çok üzülürüm. Bir de geçen sene Wonder Woman rezaletini 4D izledim. O kadar gereksiz bir koltuk sallama vardı ki salondan dayak yemiş gibi çıktım. Kesinlikle 2 boyutlu. İstemiyorum ya o fırlattığınız şey gerçekten üzerime geliyormuş gibi hissetmek falan.  

d- Avm sineması mı sokak sineması mı?

    Avm sinemasını uzun reklamları ve gereksiz pahalılıkları yüzünden hiç sevmiyorum ama benim için ses sistemi, perde büyüklüğü de önemli olduğu için genelde bunları maximum sağlayan yerlere gitmeye çalışıyorum. Sokak sineması romantikliğini anlıyorum ama eğimi yeterince olmayan basık salonlara gitmek ne bileyim gereksiz geliyor.

e- Filmden önce fragmanını izlemek mi yorumunu okumak mı?

    Konusunun k'sini bilmeden filme gittiğim ya da evde film izlediğim çok olmuştur. Fakat genelde önce metacritic ve imdb ratinglerine daha sonra crticker'da takip ettiğim insanların filme kaç verdiğine bir de birkaç blog yazarının ratinglerine bakarım aşağı yukarı filmi izleyip izlememem gerektiğini anlıyorum bu şekilde. Eğer yakın arkadaşlarım önermişse bunların hiçbirini yapmama gerek yok direk izlerim. Fragmanı özellikle kendim arayıp izlemem biri paylaşmışsa bu süreçte belki bakarım. Detaylı yorumları ise film bittikten sonra okumaya başlıyorum. Bu da epey mesai gerektiriyor gerçekten ama çok seviyorum millet ne düşünmüş ne yazmış diye.

Ben çok sevdim bu mimi. Sorular sevdiğim bir şey olunca cevaplamak da çok zevkli oldu. Ben mimi yapana kadar takip ettiğim herkes yaptığı için şayet bloga rast gelen birisi olursa tabi ki yapabilir. 

13 yorum:

öneri makinesi dedi ki...

Şu an çok mutluyum ve üç sebeple özetlemek gerekirse; seni farklı bir açıdan tanıdım, uzun sinema yazıları kesinlikle yazmalısın, okumasına doyum olmuyor ve tabi ki bunları keşfetmemi sağlayan mime katıldığın için ❤️ Eline sağlık 😍😍😘😘

gürültü dedi ki...

Ayy ben de çok mutlu oldum <3

ezgi dedi ki...

Süper cevaplar, mim de şahane zaten üç boyut konusunda seninle aynı fikirdeyim sevemedim gitti :)

gürültü dedi ki...

thank youu:)) üç boyut konusunda bayağı boykot var internette yalnız değiliz :D

oytunla hayat dedi ki...

Filmseverler kesinlikle sessizlik istiyor. Bu mimden böyle bir sonuç çıktı hemen hemen herkeste :)

O veledine sus demeyen analara babalara ben de bol bol saygı sunuyorum film esnasında :)) Bi durun çoccuğum yaaaa diye bağrınmak geliyor hatta içimden.

gürültü dedi ki...

Aynen ben de baktim herkes sessizlik demis.
Ben de çocukları uyarmak istiyorum ama ana babalardan tirsiyorum hahaha

deeptone dedi ki...

ay titaniki izlediğimde sürekli çişim gelmişti yaa hep hep su ya durmadan tuvalete gitmiştim :)

gürültü dedi ki...

Hahahahah guldurdun beni deeptone😁

Mutlu Anlar Koleksiyoncusu dedi ki...

Pek çok defa bu mim'i okudum ve avm sineması ile sokak sineması kıyaslamasında en sevdiğim lafı burada buldum: "Sokak sineması romantikliği" :) Neşeli sevgilerle.

gürültü dedi ki...

teşekkür ederim yorumun için:)))

Mutlu Anlar Koleksiyoncusu dedi ki...

Bu tamlamayı bana kazandırdığın için ben teşekkür ederim :)

Annesinin Prensesi dedi ki...

Titanigi bende 3333 kez izlemisimdir haha 😂 gercekten sinema seyrederken bir sey yenmiyor. Bende yersem eger duyamiyorum kaciriyorum sahneleri 😂

gürültü dedi ki...

Evet kirt kirt ben de duyamiyorum yerken😁