4 Mart 2017 Cumartesi

Ne kadar fiyasko bir Oscar

Ben ki gündoğumu saatleri olduğu için sabah 5-7 aralığında uyanık olmaktan nefret ederim bütün bir kışı karanlıkta uyanıp sokağa çıkarak geçirdim. Her gün ettiğim küfürün haddi hesabı yok belki şanslı günüme denk gelmiştir de okuduğum belalardan biri tutar.

Bu sene Oscarlar saat farkından neredeyse bizde öğlen vaktine sarkacaktı. Ben yine şişirilmiş filmlerden aşırı soğuduğum için ana filmleri izlemeyi erteledim.  Böyle sonraya bırakınca olaylar soğumuş oluyor ben de beklentisiz izliyorum açıkçası iyi oluyor.Oscar'ın en güzel anı tabi ki son dakika yaşanan skandaldı. En iyi film La la land diye açıklanıp bir anda yoo dostum Moonlight buyrun sizin hakkınız denmişti. Ödüller geçen senenin günahlarını çıkarmak için ayarlanmıştı sanki. oscarsowhite boykotunu bi daha duymamak için çeşitliliğe gitmişlerdi ama ben olsam bu ödül bana hakkım olduğu için mi verildi yoksa itibarı korumak için kullanılan şanslı kişi mi oldum derdim. Ana dallarda verilen ödüllerin hiçbirinin hakkıyla verildiğini düşünmüyorum. Casey mi en iyi oyuncu? Ya Emma Stone? Youtube'da Emma Stone'un filmlerinden yapılmış bir kolaj var. İzleyince hiçbir etki bırakmıyor çünkü bir numarası yok. Zaten en iyi kadın oyuncu Oscar'ı almış bir Gwyneth Paltrow bir Jennifer Lawrence ya da Brie Larson'ı düşününce her şey mantıksız gelmeye başlıyor. Elle'i izleyip nasıl Isabelle Huppert es geçilir aklım almıyor.
Arrival
Arrival çok yuhalandı ama ben oldukça sevdim. Değişik bir hikayeydi sürprizi biraz erken anlaşılsa da bana çok dokunmadı.
Hidden Figures
Açıkçası Hidden Figures'ü çok seveceğimi düşünmüştüm çünkü based on a true story. Özellikle bilim kadınlarının çeşitli zorlukları aşarak yükselme hikayeleri gayet de ilham veriyor ve insanı güdülüyor. Fakat ben bu filmde inanılmaz uyukladım ve son kısımları izleyemedim bile. Bu nasıl bir didaktik anlatımdır ya. Olayları akışında daha gerçekmiş gibi anlatsalardı keşke. Her şey o kadar tahmin edilebilir, yaşananlar o kadar gözümüze gözümüze sokulmuştu ki öeah dedim.
La La Land
Geldik bu senenin olay filmine. 2016 filmleri beni çok ters köşeye yatırdı. Beğenmem dediklerimi beğendim ya da tam tersi oldu. Bu film için de aynı şekilde aşk hikayesi ve müzikal benim olay yerinden kaçarak uzaklaşmam için yeterli sebeplerdendi ama mutlu huzurlu hikayelere özlemimizden, 2 saatliğine de olsa masal alemine uzaklaşma isteğimizden midir nedir ben çok sevdim. Sonu bile birazcık kalp kırsa da beni mutlu etti. Bi de vıcık vıcık müzikale boğmamışlardı. Nedense sefiller gibi bir baygınlık bekliyordum. Bunların hepsi bir yana La la land güzel ama çok sıradan bir film. En iyi filme oynaması için çok zayıf bir sinema yılı görmesi gerekiyordu. Şanslı zamanda çıkmış diyelim. Ayrıca Ryan Gosling hiç şarkı söyleyemiyor.
Moonlight
Moonlight'dan biraz korkuyordum ama yine kendimi şaşırttım. (benim zevklerim mi değişti ya) Durağan bir hikaye olmasına rağmen hiç sıkmadı. Meselenin de psikolojik boyutuna parmak bastığı için beni daha çok bağladı kendine sanırım. Hollywood ve gençlik diyince promosyon olarak gelen bullying , drug addicted anne gibi artık bunu yapma ya nolur diyeceğimiz klişelerle bezeli belki ama bir an olsun ben bunu neden izliyorum demedim. Belki farklı çekim tekniklerinden olabilir. Filmdeki bütün erkek oyuncular çok iyi iş çıkarmış. Ayrıca ilk defa bir LGBTI filmi en iyi film seçildi. Tam hakkıyla mı kazandı bu ödülü tartışılır ama insanların görüş açılarını biraz genişletmelerine sebep olacağına eminim.


12 yorum:

öneri makinesi dedi ki...

Son resim efsane 😂😂 Ya ben de ryan gosling e ve sesine bayıldım biliyor musun, hatta filmde bir sondaki şarkı bir de kendi ıslıklı versiyonu çok hoşuma gitti city of stars'ın.

gürültü dedi ki...

ben bu adamın konuşma ses tonunu da sevmiyorum belki ondandır :D

öneri makinesi dedi ki...

Aynen ondandır bana o da güzel geliyor mesela:). Başka şarkılarını da dinleyip beğenmiştim :).

mehmet ali sakallı dedi ki...

bende sıkı bir film takipçisi olarak hayal kırıklığına uğradım gelmiş geçmiş en kötü tören olabilir.Film önerileri için de bloguma beklerim http://crazyinmoviess.blogspot.com.tr/

gürültü dedi ki...

artık törenlerden beklentiler de yükseldi belki de çok şey bekliyoruz

kendini geliştir dedi ki...

blogunuzu izlemeye aldım sizide bloguma beklerim :)

deeptone dedi ki...

munlaytı izlemedim daha, hidden figüres ve lalayı eh işte buldum ben de :) ken loach daniel blake eh işte ama eski loach filmleri yanında sönük, fatih akın son filmi de sönük eskilerine bakınca, son zamanlarda iyi yönetmenlerin son işleri iyi çıkmadı yaa, kim dukun ağ iyi sayılır ama, ancak almodovarın julietasını pek beğendim. bunda yazar alice munronun da payı var ama, o yazmış öyküleri :)

gürültü dedi ki...

2016 film açısından berbattı 2017 için de pek ümidim yok. julieta hakkında pek güzel yorum okumadım ilk defa sendne olumlu bir şey geldi:D

deeptone dedi ki...

julieta sevdim valla. sağlam film çekmiş. süper diyemem ama iyi.

gürültü dedi ki...

izlerim o zaman :)

don quijote dedi ki...

sahiden güzel bir yere gelmişim. sevdim burayı.

bu arada aklıma bir arkadaşım geldi. şimdilerde epeyce uzakta olan bir arkadaşım. o da "tom cruise abimiz" derdi :)

ama sanki anime yok hiç blogda. onu aradım biraz. belki olabiler?

gürültü dedi ki...

çok teşekkürler:)

Anime hiç izlemiyorum o dünyaya dalarsam da çıkamam muhtemelen, belki sonra bir boş vaktimde falan başlayabilirim:)