24 Aralık 2016 Cumartesi

Bye 2016

The Apartment
Bir Billy Wilder eseri. Romantizmi, esprileri, twistleri tadında, zamansız filmlerden. Bundan bir 50 yıl sonra bile izlense aynı keyif alınır. Aldığı Oscarları bir bir hak etmiş. Jack Lemmon ve Shirley MacLaine oyunculuk dersi veriyor.
Captain Fantastic
 Uyukladım. Bir film niye kendiyle çelişir anlamadım.

Carol
Kesinlikle kitabı diyorum. Film ilk patladığı zamanlar izleyememiştim ve kitabını okumuştum öncesinde. Film yavan ve yavaş geldi. Ayrıca hikayenin değiştirilen partları da hoşuma gitmedi. Tek güzel kısmı kış mevsimi ve Cate Blanchett birleşimi. Müziklere de artı puan.

Vertigo
Hitchcock sinemasını çok seviyorum. İyi kurgulanmış hikayelere susadığım günlerde ilaç gibi geldi. Midge karakterini çok sevdim. Epeydir film karakterlerine sempati duymadığımı fark ettim. Midge'i hayatta da filmlerde de çok yakından tanıyoruz. Normalde Midge'in John'la en sonunda kavuşacağını düşünürsünüz ama öyle olmadı. Hahaha yaşasın beklenmeyen sonlar.


Cosmos: A Spacetime Odyssey
Kosmos'u her açıdan anlatan 13 bölümlük çok iyi bir belgesel. Adamlar oturmuş sıradan halka evrenin oluşumunu, bizim için hala büyük bir gizem taşıyan uzayı, bu gizemi çözmeye katkıda bulunan bilim adamlarını basit bir dille ve animasyonlarla anlatmış ama biz nelerle uğraşıyoruz. Halbuki MEB'in 100 temel eseri gibi bütün okullarda izletilmesinin zorunlu olması lazım. Biz tabi daha önemli(!) şeylerle uğraştığımız için...
Bu belgesel sayesinde bir çok yeni bilgi öğrendim, yarım bildiğim bazı bilgiler de tamamlandı. Neil deGrasse Tyson'a da hayran oldum.

5 yorum:

deeptone dedi ki...

ya baksanaaa, lemmon walter matthau filmleri var çok komiiik :) carol kitabı çok iyiiii, fantastik izlemedim, comzos hatırlamadım bakayım bi :) ah bak şeyi izleseneee bi deee, north by northwest of of süper yaaa, ders olarak okutuluyo sinema okullarında :)

gürültü dedi ki...

deep izledim ben onu çok güzel:)

Levent dedi ki...

çok değerli bir paylaşım elinize sağlık

öneri makinesi dedi ki...

Tesadüfe bak takip ediyordum blogunu ama bu yayın gözümden kaçmış herhalde, sende de wilder ve hitchcock beraber 😄 Hatta biri aynı film 😄 Carol'ın kitabını okumadım filmini beğendim ama abartıldığı kadar da başarılı değildi bence. Kitabına da bir bakayım ☺

gürültü dedi ki...

kitabını okuduğunda gözünde canlanan film daha güzel olacaktır eminim. ben uyarlama film izledikten sonra kitabı okuyamıyorum genelde hayal gücüm köreliyor :D