5 Temmuz 2017 Çarşamba

B-A-B-Y

Baby Driver
Baby Driver'ın IMDB ve Metacritic ratinglerini gördükten sonra izlemeye karar verdim. Aslında tam aksi kararı vermem gerekiyordu çünkü en son WW'da duruma aldanıp hayatımın şokunu atlatmıştım, neyse. Edgar Wright çok güzel bir iki saat yaşattı. Ben filmin baş karakteriyle kendimi çok içselleştirdim filmi sevme nedenim bu olabilir. İçinde müziği baş köşeye oturtan filmlere karşı koyamıyorum zaten. Özellikle bazı sahnelerin filmin müziğiyle uydurulması güzel ayrıntıydı. Ansel Elgort zayıf bir oyuncu ama o soğukluğu role yakışmış. Bana bir tek Lily James sırıtmış geldi. Rolünün biraz aptalca yazılmasından mı kendi beceriksizliğinden mi bilemem. BTW biraz Tarantino'luk da yok değil.

Contratiempo
Bu filmi twitter'da gördüm. Bi kaç senedir klasik Hollywood senaryolarından böö geldiği için Avrupa sinemasında bu tarz suç gerilim üzerine yazılmış zekice kurguları seviyorum.Bu film bana Gone Girl'ü hatırlattı ama.

A Silent Voice
Manga kültürüm hiç yok sinemasını da hiç de izlemem. Senaryosu çok çok başarılı inanılmaz sürükleyici ve bir çok noktada ya aynısı bizde de yaşanıyor dediğimiz şeylerin olduğu bir film.

El Cuerpo
El Cuerpo, Conratiempo'nun yönetmeninin ondan önce çektiği bir film. Herkes buna referans gösterdiği için merakıma yenik düşüp izledim. Bence ikisi çok benzer filmler. Hikayeyi yönlendirişi, twistleri filan. Fakat sanki Contratiempo'da olayı bir tık öteye taşımış gibi geldi.

Requiem For The American Dream
Chomsky'den 1.5 saatlik lecture.

Tickled
Tövbe Allahım dediğim, bugüne kadar hayatta bulduğum gariplikleri bir üst noktaya taşıyan ruh hastası belgesel. Yeni Zelandalı bir gazeteci internette çeşitli gıdıklama yarışmalarının düzenlendiğini ve videolarının yüklendiğini fark eder. Sayfanın yöneticisine röportaj için mail atar ama hiç beklemediği bir tepkiyle karışılaşır. Kuyuyu kazdıkça işin içinden çıkamaz. Tickled HBO'nun en garip belgesellerinden biri. Film yayınlandıktan sonra da olaylar durulmadığı için Youtube sayfalarından The Tickle King diye bir film daha yayınlamışlar.

***

Filmlerle ilgili ne yorum yazıldığına bakmak için bazen Türkçe twitter'da dolanıyorum sonra insanlardan soğuyup çıkıyorum. Gerçekten fikirlerine inandığım aynı düşünmesek bile içten gelen duygularını yazdığına inandığım bir kaç insan var. Zaten onları takip de ediyorum. Ama geri kalan büyük bir çöplük, bakın ben sizinle aynı kefede değilim kafasında. Muhtemelen sabah uyanıp bugün harikayım çünkü sıradan insanların hakkında en ufak fikre sahip olmadığı 123786123 tane filmi izledim diyorlar. Oralarda dolanınca neyse ben küçük dünyamda bayağı huzurlu ve mutluymuşum diyorum. Uzun zamandır blogunu takip ettiğim, çoğu zaman yazılarına muhalefet olsam da verdiği emeğe saygı duyduğum ve içten içe de çok sevdiğim bir sinema bloggerı bugün bloguna artık yazmak istemediğini belirtmiş. İnanılmaz üzüldüm çünkü o kadar az kişi var ki onlar da sıkılıp bırakıyor. Muhtemelen o boş kalabalığın içinde hazımsızlık da yaratıyordur. Maalesef yabancı twitter hesaplarını okumaya devam edip canım Türkiyemin ne düşündüğüyle artık ilgilenmeyeceğim.

9 yorum:

Anonim dedi ki...

Film ya da müzik gibi konular öylesine öznel ki bunu unutmadan yaznak gerekiyor. Yazılarını okuyup da hiçbirşey anlamadığım sinema yazarları&blogları ben de sevmiyorum maalesef.
Bu arada bu aralar "Baby Driver" için güzel yorumlar okuduğum 3. bloggersın.Sanırım listeye eklemem gerek!
Sevgiler

gürültü dedi ki...

Hazir vizyondayken serin sinema salonunda mutlu vakit gecirebilmek icin iyi bir firsat bence:)

öneri makinesi dedi ki...

Haha Lily James için aynı şeyleri düşünüyoruz, kelimelere dökemiyordum sen benim için yazmışsın😂😂. Şu aynı yönetmenin filmlerine bir bakayım Elle'den sonra Avrupa gerilimine devam 😄.

Aman sen de bırakma yazmayı, az da olsa ara ara da olsa uğra ☺️

Momentos dedi ki...

En sondaki iki film ilgimi çekti, izleyeceğim. Yayınınıza teşekkürler.

gürültü dedi ki...

öneri makinesi,

Lily'de var bir kabızlık dimi:D ben burayı kişisel hafızam için tutuyorum. düzenli iş gibi blog tutanlara saygım sonsuz yapılacak iş değil bence :D

contratiempo'yu öneriyorum bayağı :))


Mementos,

Ben teşekkür ederim son belgeseli çok beğeneceksiniz bence :D

Nana Happy dedi ki...

Salam. Yazida mene en çox anime xoş gəldi. Adını qeyd etdim izləmək üçün. :)

gürültü dedi ki...

Merhaba,
Bence beğeneceksiniz hikayesi çok güzel çünkü.

deeptone dedi ki...

cuerpo izledim. diğerlerini izlemedim izlerim not aldım. ben de geçende sing street adlı bir film izleyip yazmıştım. izlemediysen kaçırmaaa :)

gürültü dedi ki...

izledim sing street'i de :))