29 Ağustos 2017 Salı

Amazon UK'den Kitap Alışverişi

Türkiye'de yeterince kitaba para yatırmıyormuşum gibi gözümü bir de İngilizce kitaplara dikmiştim. Fakat Remzi'de, D&R'da ya da Pandora'da yabancı kitapların barkodlarını okutunca bana bir fenalık geliyordu. Özellikle bisiklet sporuyla ilgili anı ve biyografilerden bahsedildiğinde "üff ben de okumak istiyorum" diye sızlanıp duruyordum. Tabi bisiklet sporu bizde tırt pırt olduğundan bazı kitapların İngilizcesi bile piyasada yok. Ben de napsam acaba parası neyse Amazon'dan getirtsem mi diye Google'larken bir blog yazısıyla karşılaştım. Bisiklet Sporu sayfası uzun uzun Amazon'dan ucuza kitap getirmeyi anlatmıştı. Evet böyle bir şeyin olduğunu maalesef yeni gördüm. Meğer İngiltere'de ve Amerika'da inanılmaz bir ikinci el piyasası dönüyormuş. Amerika'dan gelene kadar çatlarım diyerek (hem pahalı) ben İngiltere'ye bakmaya karar verdim.

Bu sitelerde kitapların Hardcover yani ciltli halleri bile bulunabiliyormuş. Aklımda iki kitap vardı hemen sitede arattım. İkisinin de ciltli versiyonlarını seçtim. Kitapların ikinci el ve sıfır versiyonları hemen sıralanıyor. İkinci el kısmında kitabın durumuna göre Eh işte, İyi, Çok İyi ve Yeni Gibi diye kategorilendirebiliyorsunuz. Yeni Gibi pek yok, ben de Çok İyi yazanlara baktım ve şansıma iki kitabı da 0.01pounda buldum. Evet bayağı bildiğiniz bedava. Pound 4.50tl yaklaşık o yüzden ne kadar ucuza bulsam o  kadar kardayım. İki kitabı da aynı satıcıdan seçtim ama kitaplara ayrı kargo ücreti ekleniyor. Kargo ücretlendirmesi satıcılara göre değişiyor. Benimki 4.02£ yazmış. Kimisi Türkiye'ye 5'e bazısı 7 pound'a yolluyor. Esas kargodan para kazanıldığını anlıyoruz burda.

İlk kitap Seven Deadly Sins: My Pursuit of Lance Armstrong, bisikletin Voldemort'u Lance Armstrong'un yalanlarını ortaya çıkaran David Walsh'un bu süreçte yaşadığı baskıları ve olayları anlattığı perde arkası kitabı. Diğeri de soğuk savaş döneminden bir casus olan Kim Philby'nin biyografisi A Spy Among Friends: Kim Philby and the Great Betrayal. Deneme olsun diye sadece iki kitap söyledim. İkisi toplam kargoyla 8.06£ tuttu. Yani bankam kendi kuruyla 38lira çekti. Alışverişi 31 Temmuz'da yaptım Amazon bana 3-15 Ağustos arasında kitapların tahmini geliş süresini verdi. Ucuz alışveriş olduğu için kitaplar postayla takipsiz geliyor. Yani yıllar sonra postacı yolu gözlemeye başladım. Veeeee ayın 10'unda kapım çalmış postacı gelmişti. Aaa bir de baktım ki tek kitap gelmiş. Ayrı kargo ayrı postaymış:( 

Ne zamandır heyecanla paket açmıyorum. Youtuber olsam kargolarımı açıyorum videosu çekerdim :D

İlk kitabım Seven Deadly Sins'miş. Kitabı bir çıkardım aaa sıfır galiba bu dedim. Yeni kitap kokuyordu o derece kullanılmamıştı. İnce kargo poşetiyle geldiği için biraz kenarları zedelenmişti ama gayet içi dışı çiziksiz yırtıksız tertemizdi. Sonra kapağını bir çevirdim ki ne göreyim. Kitap imzalıııı.

artık ismim john
Ben tabi bunu gördüm artık benden mutlusu olamazdı. John arkadaşımız kitabı ımzalatıp elden çıkarmış. John'u ayıplıyoruz. Kitabı bu kadar iyi durumda görünce bende beklentiler tavan yaptı tabi. Çünkü ben eskimiş kokuşmuş bekliyordum. 0.01 tl'ye bizde kitabın kapağını bile vermezler:D

İkinci kitap biraz geç geldi. O arada ilk kitabı okuyup bitirdim. 18 ağustosta artık "tüh ulan kitap kayboldu herhalde postalarda" derken kapı tekrar çaldı. 


Bu kitap da gene ciltli kısmında postada muhtemelen sıkış tepiş geldiği için hafif buruşmalarla geldi ama o kadar iyi durumdaydı ki gerçekten inanamadım. Kitapçı rafından çekilip yollanmıştı sanki.

yoo yeni ismim anne
Şansım talihim dönmüş kitaplar imzalarla geliyordu. Yahu kitabı yazarına imzalatıp niye elden çıkarırsınız hiç mi utanma yok sizde. 

Kısacası ben bu işten çok hoşlandım. Şimdiden satın alacağım kitapları listeledim. Maalesef  satıcılarda her zaman 0.01£ gibi bir fiyat göremeyebiliyorum ama 3£'a (yaklaşık 15tl) kadar kardayım bence. İkinci siparişimi de yakında vermeyi düşünüyorum. Eğer ben bu olayı daha önce fark etseydim İngilizce kitaplardan bir kütüphane oluşturmuştum şimdiye. Hem de kur çoook daha düşüktü. Paramız hiç değerli olmadığından non stop kazık olarak bize geri dönüşü oluyor.


6 yorum:

deeptone dedi ki...

iyimiş yaa :) seven deadly sins, kitabı da varmış ha :) böyle bi film vardı sanki. philby filmini izledim. iyi ajandi ivit ünlü. var nette, philby burgess mclean. kitabı da varmış demek ki :)

öneri makinesi dedi ki...

Ayy çok güzel, güle güle oku. İki kitabın da imzalı gelmesi ayrı bir güzellik olmuş. Güzel denk gelmiş, arasan bulamazsın :).

Bu site de bulamadığım kitaplara alternatif olsun, iyi ki yazmışsın :). Kitaplar da güzele benziyor ilkini merak ettim :).

gürültü dedi ki...

deep,
bak filmini hiç bilmiyorum. yazıyı yazarken içimden kesin bu ajanı deep biliyordur dedim :D kitabı okuduktan sonra bakacağım:)

öneri,

aynen imzalı gönderin desem gelmezdi :D kesinlikle buradan bak yabancı kitap almadan. çünkü Türkiye'de 50 60 liraya satıyorlar ingilizce kitapları ama bana tanesi yaklaşık 20lira gibi komik bir paraya geldi. hatta daha ucuza gelebilirdi sonradan fark ettim çünkü ben haftasonu alışveriş yapmıştım ve haftasonu bankanın döviz kuru normalden fazla oluyormuş. ilk kitap seven deadly sins çok güzeldi ama bisiklet sporuyla ilgili değilsen sıkıcı gelebilir. gerçi lance armstrong olayı dünya çapında ünlü hale geldi duymayan kalmadı.

deeptone dedi ki...

:) e ingiliz sinemasında acan çok yaa. baksana son yazdığım fargo adlı diziyi bence kaçırmaaaa :)

meczup yazar dedi ki...

Kitaplar gerçekten çok ucuzmuş ya :)
Ya benim anlamadığım insan imzalattığı kitabı satar mı hiç ben olsam gözüm gibi bakarım :)))

gürültü dedi ki...

Kesinlike katiliyorum:))